Nasıl Çalışırız?

Animanya yılların getirdiği tecrübe ile temel olarak aşağıdaki işlem basamaklarına göre çalışmaktadır.

 

PROJENİN TANIMLANMASI

Öncelikle projenin içeriğinin tam olarak belirlenmesi, fikrin oluşturulması, tarzın belirlenmesi ve bütçelendirilmesi gereklidir.
Bizle irtibata geçen müşterilerimizle, ilk görüşmemizde mümkün olduğu kadar bilgi alarak ihtiyaçları tam anlamıyla belirlemeye çalışırız.
Alınan bilgiler ışığında müşteriyi yönlendirerek en doğru tespiti yaparız -ki bu sayede doğru bütçe ortaya çıkar ve müşterinin alacağı hizmeti tam olarak anlaması sağlanır.

 

BÜTÇELENDİRME VE SÜRE PLANI

Tam olarak detayları (tarz, film uzunluğu, karakter sayısı, kullanılacak ekipman, detay, seslendirme…) ortaya çıkan animasyonun örnekleme, bütçelendirme, süre planı, şartlar, anlaşma, sözleşme gibi aşamaları ile müşterinin onayına sunarız. Onaylanan projenin yapım aşamalarına geçilir.

 

BRİEF, SENARYO, TASARIM, STOYBOARD

Anlaşma sağlanan projenin alınan brief’i sayesinde senaryosu yazılır. Senaryo bazen sinopsis, bazen hikaye bazen de detaylı olur. Bu noktada ilk olarak müşterinin senaryo hatlarını/isteklerini  oluşturması beklenir ve teknik ve fikir açısından destek sağlanır. Opsiyon olarak kapsamlı ve profesyonel bir senaryo gerektiren projelerde biz devreye girerek senaryo ve ses metinlerini oluştururuz.
Senaryosu belirlenen projenin gerekli olan illustrasyon, karakter tasarımı, eskizler ve storyboardları çizilir, 2d veya 3d olarak animatik yapılır.
Bu aşamalarda müşteri onayı alınır.

 

SESLENDİRME, MÜZİK TASARIMI

Animasyonların yapılabilmesi için timing (zamanlama) çok önemlidir. Ayrıca seslendirme yapılacak ise ses metninin mutlaka önceden oluşturulmuş olması gerekmektedir.
Öncelikle plot ya da orjinal ses kaydı alınır ve animasyon süreleri bu seslere göre yapılır. Bazen animasyonlarda diyalog, bazen dış ses bazen de sessiz olur. Bu durumlara göre farklı plot ses yöntemleri izleriz.
Müşteriye alternatifli olarak sunulan profesyonel ses sanatçıları ile profesyonel bir studioda ses kaydı alınır.

 

MODELLEME VE ANİMASYON

Modeller ilerledikçe gerekli ise müşterinin onayına sunulur.
Sonraki aşamada animasyonlar tarz a göre 2d yada 3d olarak yapılır. Animasyonlar ilerledikçe kaba kurgu dediğimiz şekilde birleştirilirler. Animasyonlar ilk aşamada renksiz ve efektsizdir. Müşteri onayı için preview/previz dediğimiz ön gösterimler şeklinde gönderilir, onayı alınan animasyonlar renlendirme/ışık/render aşmasına geçer

 

SON AŞAMA, TESLİM

Animasyonları biten proje renk, ışık ve render aşamasından geçerek  sonlandırılır. Kurgu ve efektleri yapılır. Müşterinin son olarak onayına sunulur.

 

 Prodüksiyon yapım aşamaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
No Comments

Post A Comment